Lekenin Türüne Uygun Koltuk Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Ev dekorasyonunun en önemli tamamlayıcılarından birisi koltuk takımlarıdır. Farklı döşeme türleri kullanarak üretilen koltuk takımları, hemen her zevke ve bütçeye hitap edecek çeşitliliktir. Bu anlamda ev dekorasyonu için en uygun koltuk takımı satın alınarak oldukça şık ortamlar yaratılabilir. Ancak koltuk takımının döşemesi, rengi ya da modeli kadar önemli bir başka konu ise koltuk temizliğidir. Çünkü bir koltuk takımı ne kadar kaliteli olursa olsun kirli ve lekeli olduğu sürece kötü bir görünüm ortaya koyacaktır. Üstelik kirli koltuklar sadece kötü görünmez, aynı zamanda sağlık açısından tehdit oluştururlar. Bunun nedeni ise; özellikle nubuk, kadife, tay tüyü ve keten gibi koltuk döşemelerinin gözenekli yapıları sebebiyle kiri, tozu ve bakterileri derinlere hapsetmeleridir. Koltuk süngerlerinin derinlerine kadar işleyen kirlerin geleneksel yöntemler ile temizlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle koltuk temizliği için mutlaka bulunduğunuz bölgede modern ekipmanlara sahip bir Ankara koltuk yıkama firması veya İzmir koltuk yıkama firması ile çalışmalısınız.

Bunların yanı sıra hem iş yerindeki hem de evlerdeki koltuklar, çok sık kullanılmaları nedeniyle zaman zaman lekelenirler. Özellikle çocuklu evlerde lekelerin oluşma ihtimali çok daha yüksektir. Koltukların üzerinde oluşan bu lekeler, bazen silinerek kolaylıkla çıkarılabilirken bazen koltuk kumaşına iyice işler ve çıkarılması mümkün olmaz. Peki, en zorlu koltuk lekeleri hangileridir? Bu lekelerin çıkarılması adına evde uygulanabilecek yöntemler var mıdır? Koltuk lekelerine silerek ya da koltuk kılıflarını yıkayarak müdahale etmek güvenli midir? İşte tüm bu soruların cevabı…

Koltuktaki Lekenin Türüne Özel Koltuk Temizliği

Koltuktaki Boya Lekesi

Koltuklardaki en zorlu lekelerden birisi şüphesiz boya lekesidir. Özellikle yağlı boya lekeleri, oldukça can sıkıcıdır. Eğer evinizde boya yaparken koltuklarınız yağlı boya lekesi olursa lekenin üzerine hemen pudra dökün. Sonrasında ise lekeyi alkol ya da etere batırılmış bez ile silin. Ancak özellikle eter yanıcı bir madde olduğu için çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca yağlı boya lekesi çıkarmada etkili bu iki madde koltuklarınızın deforme olmasına neden olabilir. Eğer koltuklarınızın yıpranması çok umurunuzda değilse bahsedilen yöntemler ile lekeyi çıkarabilirsiniz. Fakat koltuklarınızı uzun yıllar boyunca ilk günkü yenilikleri ile kullanmak istiyorsanız, lekenin oluşmasının hemen ardından işinde uzman bir koltuk yıkama firması ile iletişime geçmelisiniz.

Koltuktaki Çikolata Lekesi

Koltuk temizliği konusunda sıkıntılı durumlardan birisi de çikolata lekesidir. Katı lekeler grubunda yer alan bu lekeye, yanlış müdahale edilmesi durumunda iyice yayılır ve temizliği çok daha zor bir hal alabilir. Bu nedenle lekenin yayılmasına neden olmadan soğutmayı deneyebilirsiniz. Yani üzerine buz koyabilirsiniz. Ardından yuvarlak ağızlı bir bıçak yardımı ile lekeyi kazıyarak çıkarmanız mümkündür. Ancak çikolatayı kazımanızın ardından geriye mutlaka leke kalacaktır. Bu nedenle lekenin oluşumunun ardından mutlaka koltuk yıkama hizmeti almalısınız. Böylece lekenin koltuğunuzdan tamamen uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Koltuktaki Çay ve Kahve Lekeleri

Koltuğa dökülen çay ve kahve, özellikle ev hanımlarının en çok zorlandığı durumlardan birisidir. Eğer koltuğunuza kahve ya da çay döküldüyse hemen müdahale etmelisiniz. Bunun için kılıflar çıkarılabiliyorsa çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak bu yöntem koltuk kılıflarınızın zamanla yıpranmasına neden olacaktır. Yine koltuklarınız deri ya da suni deri değil ise çay ve kahve gibi sıvı lekeler, koltuklarınızın derinlerine işleyecektir. Bunun için lekeyi silerek kendinizi kandırmak yerine bir an önce koltuk yıkama servisi ile irtibata geçmelisiniz. Koltuk yıkama konusunda uzman ekipler, koltuklarınızı güçlü vakum makineleri ile güvenli bir şekilde temizleyecektir.

Koltuktaki Mürekkep Lekesi

Koltuk lekeleri arasında belki de en zorlusu mürekkep lekesidir. Çünkü koltuk döşemeleri üzerine dökülen mürekkep, kısa süre içerisinde yayılarak derinlere işler. Bu nedenle lekenin üzerine havlu kağıt konularak lekenin yayılması önlenmelidir. Daha sonra deterjanlı suya batırılmış bez yardımı ile mürekkebi dıştan içe doğru silerek çıkarabilirsiniz. Ancak geriye leke kalabilir. Ayrıca koltuk süngerlerine işleyen mürekkebi çıkarmanız mümkün değildir. Bu nedenle profesyonel koltuk yıkama hizmeti alarak lekenin tam anlamı ile çıkmasını sağlayabiliriz. Eğer siz de koltuğunuzdaki lekeler ve genel koltuk temizliği için işinde uzman bir firma arıyorsanız bize başvuru yapabilirsiniz. Profesyonel koltuk yıkama için başvuru formunu doldurmanızın ardından Servis Olsun sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.