Makine Halıları Nasıl Temizlenir? | Ankara Halı Yıkama

Makine halısı, el dokuması halılardan farklı olarak fabrikalarda üretilen halı çeşitleridir. Bu halılarda el dokuması halıların aksine ilmekler düğüm biçiminde olmayıp, genellikle atkı ipleri arasına sıkıştırılan “U” ve “V” şeklindeki iplik parçalarıdır. Makine halılarında, kumaşı sağlamlaştırmak ve halının düzgün durmasını sağlamak amacı ile keten, jüt ve pamuk gibi dolgu ipleri kullanılmaktadır. Hem ev hem de ofis ortamlarında çok sık tercih edilen makine halıları, aynı zamanda otomatik halı yıkama makinelerinde yıkamaya da elverişlidir. Bu nedenle makine halılarınızın hijyene kavuşması için profesyonel halı yıkama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Makine halılarında kalite, her ne kadar markasına göre değişiklik gösterse de genellikle uzun ömürlü olarak bilinirler. Ancak uygulanan yanlış temizlik yöntemleri nedeniyle zarar görebilir ve kötü bir görünüm sergileyebilirler. Bu nedenle makine halısı temizliği için mutlaka işinde uzman bir Ankara halı yıkama firmasından yardım almak gerekmektedir. Peki, makine halılarının temizliği için uygulanan halı yıkama işlemleri nelerdir? Makine halılarınızın bakımı için evde uygulayabileceğiniz yöntemler nelerdir?

Makine Halısı Temizliği İçin Profesyonel Halı Yıkama Hizmeti

Makine halıları, tıpkı diğer halı çeşitlerinde olduğu gibi zaman içerisinde kirlenir ve bu kirler halı ipliklerinin arasına işler. Uzun süre boyunca temizlenmeyen makine halıları ise bir süre sonra bakteri yuvası haline gelebilirler. Çünkü mayt adı verilen ve kirli yatak, koltuk ve halılar içerisine yuvalanan zararlı organizmalar, toz ve deri artıkları ile beslenerek çoğalırlar. Bu durum, özellikle çocuklu aileler için büyük risk oluşturmaktadır. Ancak Ankara halı yıkama hizmeti sırasında uygulanan işlemler sayesinde halıların en derininde yer alan kir, toz ve bakteriler dahi yok olmakta ve halılarda %100 hijyen sağlanmaktadır. İşte profesyonel halı yıkama aşamaları…

Halıların Adresten Alınması

Ankara Halı yıkama hizmetinin belki de en önemli avantajlarından birisi, adrese teslim hizmet sunmasıdır. Çünkü bu sayede halılarınız belirttiğiniz adresten alınır ve temizlenerek yeniden adresinize teslim edilir. Sizin yapmanız gereken ise sadece hemen bizimle iletişime geçmektir. Bu formu doldurmanızın ardından Servis Olsun en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

Toz Alma ve Lekelere Müdahale Aşama

Halı yıkama aşamasına geçmeden önce makine halısının metrekaresi belirlenir. Toz alma makinesinde tozundan arındırılan halılar, uzman kişiler tarafından tek tek incelenir ve varsa lekelere müdahale edilir. Bu sırada halıya zarar vermemek adına özel leke çıkarıcılar kullanılır.

Halıların Otomatik Makinelerde Yıkanması

Profesyonel halı yıkama hizmeti sırasında makine halısı, özelliklerine göre baskı uygulanarak eşit miktarda su ve halı şampuanı ile yıkanır. Ardından hav süpürme işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede makine halıların üzerinde kalan tüy parçalarının alınması sağlanır. Yine halılarda kötü koku oluşumunu engellemek amacı ile parfümleme yapılır ve halılar kuruduğunda paketlenerek yine adrese teslim edilir.

Makine Halıları Evde Nasıl Temizlenir?

Evde makine halısı temizliği için öncelikli olarak halının elektrikli süpürge ile süpürülmesi gerekmektedir. Ardından marketlerde satılan halı yıkama şampuanlarını kullanarak halılarınızı silebilirsiniz. Ancak özellikle ağartıcı içerikli ve güçlü kimyasallar, halınıza zarar verebilir. Bu nedenle eğer halılarınızı kendiniz temizlemeyi tercih ediyorsanız doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu anlamda karbonat ve suyu karıştırarak lekelerin üzerine sürebilirsiniz. Ancak bu işlem sonrasında mutlaka 10 dakika beklemelisiniz. Arından 3-4 kaşık sirke ve 2 bardak suyu karıştırarak halınızı silin. Eğer halınız çok kirli değilse lekelerin çıktığını ve halılarınızın temizlendiğini fark edeceksiniz.

Makine halılarının evde temizlenmesi kadar kurutulması da önemli bir durumdur. Çünkü özellikle kış aylarında halıların kuruması oldukça zordur. Tam olarak kurumayan halılar, evde kötü kokuya neden olur ve çabuk kirlenirler. Bu nedenle havadar bir yerde, güneşe direkt olarak maruz bırakmadan kurutulmalıdır. Ancak halınızın kuruduğundan emin olmadığınız sürece yeniden kullanmamalısınız. Aksi halde daha önce de bahsettiğimiz gibi evde kötü kokulara neden olabilirler.

Tüm bunların yanında yukarıda bahsedilen makine halısı temizliği ile ilgili evde uygulanacak işlemler,  dışarıdan bakıldığından halının temizlendiği hissini verseler de halıdaki bakterilerin tam olarak giderilmesi açısından yeterli değildir. Bu nedenle yıl içinde en az 1 kez ile halılarınızı yıkatmalısınız. Ancak çok sık kullandığınız halılarınız için 6 ayda bir profesyonel halı yıkama hizmeti almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.