Merkezi Sistem Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Isıtma sistemleri, özellikle de son yıllarda milli ekonomi  açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de yeni imar kanunları ile belli bir daire sayısının üzerine çıkılması durumunda merkezi ısıtma sistemi zorunlu  hale getirilmiştir. Bu sistem sayesinde bina içerisine eşit ısı dağıtımı sağlanır. Oysa bireysel ısınmanın olduğu apartmanlarda eşit ısı dağılımı sağlanamadığı için bazı dairelere yüksek faturalar gelmektedir. Ancak bu avantajlı sistemlerinde belli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Peki, merkezi sistem petek temizliği nasıl yapılır?

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi Sistem Petek Temizliği
Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi sistemlerde tesisat temizliği yapılması, sistemin daireleri daha iyi ısıtmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerin temizliğe ihtiyaç duymasının nedeni ise şebeke suyundaki kirecin zamanla balçıklaşması ve tortular oluşturarak tesisat boruları ile petekler içine çökmesidir. Bu balçık ve tortular ise suyun tesisat içerisinde rahat ilerlemesini engeller ve ısı verimliliğini düşürür. Düzenli olarak merkezi sistem petek temizliği yapılmadığı zaman ise normalden çok daha fazla enerji harcanır ve kişiler yüklü faturalar ödemek zorunda kalabilir.

Bunların yanında petek bakımı yapılmazsa tortu ve balçık tesisatın bazı kısımlarını tamamen kapatarak suyun akımını tamamen kesebilir. Özellikle odadaki bir petek ısınıyorken bir başka petek hiç ısınmıyorsa, tesisat borusundaki bir yer tamamen balçık ve kireç nedeniyle kapanmış olabilir. Bu nedenle düzenli olarak her 2 yılda bir merkezi sistem petek temizliği yapılmalıdır.

Merkezi ısıtma sistemi bakımı daire bazlı bir bakım değildir ve bina tesisatı için yapılır. Bu anlamda temizliğe öncelikle kalorifer kazan temizliği ile başlanır. Ayrıca merkezi sistem petek temizliğinde petekler sökülmez. Petek temizliği ile ilgili işlemler kazan dairesinden yapılır. Ancak dairelerin ana vanaları varsa, yani ana kolon ile bağlantısı kesilebiliyorsa daire içinden de temizlik yapılabilir.

Merkezi Sistem Petek Temizliği
Merkezi Sistem Petek Temizliği

Bu işlemler mutlaka makine ile yapılmalıdır. Yine korozyon oranına göre yeterli ilaç kullanılmalı ve kalorifer sistemi tümüyle elden geçirilmelidir. Eğer  petek temizleme işlemleri eksiksiz yerine getirilirse ısı performansı artar ve enerji tasarrufu sağlanabilir. Siz de peteklerinizden daha iyi ısı performansı almak istiyorsanız düzenli olarak merkezi sistem petek temizliği yaptırabilirsiniz. Bunların yanı sıra petek temizliğinin ne gibi avantajlar sağladığı konusunda daha fazla bilgi almak için petek temizliğinin faydaları konulu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.