Milas Halısı Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Milas halısı, 16-17. yüzyıllar arasında Anadolu’da yoğun olarak görülmeye başlanan el dokuması halılardır. Bu halılar, başlarda Yörük yaşam tarzına uygun olarak seccade boyutunda üretilmiştir. Çünkü Yörük yaşantısında pratiklik oldukça önemlidir. Çabuk toparlanabilen ve taşınabilen bu halılar, zaman içerisinde tüccarların talepleri doğrultusunda farklı boyutlarda üretilmeye başlanmıştır. Bitkisel bezemeleri ile ön plana çıkan Milas halıları, oldukça değerli ürünlerdir. Bu nedenle de bakımlarının doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle makine halılarını temizlemek için kullanılan yöntemler ile Milas halısı temizleme işlemi yapılması, bu halıların ciddi şekilde zarar görmesine neden olacaktır. Bu anlamda Milas halılarının temizlenmesi için mutlaka bulunduğunuz bölgedeki bir Ankara halı yıkama veya İzmir halı yıkama firması ile iletişime geçerek Milas halı yıkama hizmeti alınmalıdır.

Milas halılarının yıkanmasında en büyük sorun, yıkama sırasında renklerin birbirine karışmasıdır. Bunun nedeni ise bu el dokuması halıların kök boyalar ile boyanmasıdır. Kök boya, hatalı işlemler nedeniyle akarak kötü bir görünüme neden olabilmektedir. Bu nedenle Milas halıları da dâhil olmak üzere tüm el dokuması halıların temizliği sırasında tek tek yıkanmalarına özen gösterilmelidir. Peki, Milas halı yıkama hizmeti sırasında halılar hangi aşamalardan geçirilerek temizlenir? Bu işlemler sırasında kullanılan ekipmanlar el dokuması halılara zarar verir mi? Milas halı yıkama fiyatları neye göre değişiklik gösterir? İşte tüm bu soruların cevabı…

Milas Halı Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Milas halılarının yıkanması,  makine halıların yıkanmasından çok daha fazla özen istemektedir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi bu halılar kolaylıkla deforme olabilmektedir. Bu anlamda halı yıkama işlemine başlamadan önce halılar türüne göre ayrılır ve özel işlemlere tabi tutulur. Bunun için öncelikli olarak halıların tozlarından arındırılması sağlanır. Tozlarından arındırılmış olan Milas halısı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmeden fırçalama işlemine alınır. Ancak fırçalama işlemi kesinlikle yumuşak uçlu fırçalar ile gerçekleştirilmelidir. Aksi halde sert fırçalama nedeniyle el dokuması halılar zarar görebilir.

Fırçalama işlemi bittikten sonra yine hiç vakit kaybetmeden gelberi ile durulanması sağlanır. Bu işlem sırasında halının tüyleri uzun ise tek yönlü gelberi uygulaması da yapılabilir. Tek yönlü gelberi uygulaması sayesinde halı şampuanı tüy diplerine ve halının hav aralarına tam anlamı ile nüfus edecektir. Ancak burada önemli bir konu daha vardır. Bu konu ise el dokuması halı yıkama sırasında organik şampuanların kullanılmasıdır. Aksi halde güçlü kimyasallar içeren şampuanlar halıların renklerinde solmaya neden olabilir.

Gelberi ve durulama işlemine tabi tutulan halılar, yine vakit kaybetmeden sıkma işlemine geçilir. Ancak bu sırada halının renklerine zarar gelmemesi için mutlaka tek başına sıkılmalıdır. Sıkma kazanından alınan halı açılarak askılara yerleştirilir. Halı kurutma odalarında kurutulan halılar, tam anlamı ile kurumalarının ardından uygun şekilde poşetlenerek adrese teslim edilirler.

Halı Yıkama İşlemi Sırasında El Dokuması Halılar Zarar Görür mü?

El dokuması halıların yıkatılması ile ilgili merak edilen soruların başında, halıların zarar görüp görmeyeceği gelmektedir. Pek çok kişi halılarının zarar göreceği korkusu ile yıkatmaktan kaçınmaktadır. Ancak halı yıkama işlemleri sırasında halılar herhangi bir şekilde zarar görmez. Aksine profesyonel ekipmanlar ile temizlendikleri için kullanım ömürleri uzar. Ayrıca el dokuması halı yıkama işlemleri sırasında halının türü mutlaka göz önünde bulundurulur ve ona göre muamelede bulunulur. Bu nedenle Milas halılarınızı gönül rahatlığı ile yıkamaya verebilirsiniz.

Milas Halı Yıkama Fiyatları Ne Kadardır?

Ankara ve İzmir halı yıkama fiyatları, belli kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterlerin başında da halının türü gelmektedir. Çünkü her halı aynı uygulamalar ile yıkanamaz. Bazı halılara, özellikle de dokuması halılara özel işlemler uygulanır. Milas halısı gibi hassas işlemlerin uygulandığı halıların yıkama ücreti diğerlerine göre daha yüksektir.

Halı yıkama fiyatları sadece halının türüne göre belirlenmez. Aynı zamanda halı adedi ve halının metrekaresi de fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ancak fiyatlar ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz fiyat listemizi de inceleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra el dokuması halıların temizliği için Ankara’da profesyonel destek alabileceğiniz bir halı yıkama firması arıyorsanız bize başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanızdan kısa süre sonra Servis Olsun sizinle irtibata geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.