Nepal Halı Nasıl Yıkanır? | Ankara Halı Yıkama

Nepal halılar, güzel renk ve desenleri ile en çok tercih edilen halı çeşitleri arasında yer almaktadır. Tibet kültürünün en canlı örneklerinden birisi olan bu halılar, günümüzde el dokuma halılarında dahi kullanılmayan bir sistem ile dokunmalıdır. Tibet koyunlarının kalın, uzun, esnek ve parlak tüylerinden elde edilen ipler ile dokunan halılara renk verme işlemi ise özel bitkiler kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle diğer halı çeşitlerine göre çok daha canlı ve doğal bir görünüme sahiptirler. Ayrıca Nepal halıların üretiminde, kullanılacakları alanları aydınlık göstermeleri için genellikle açık renkler kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra bu kıymetli halıların temizliği de özen gerektirmektedir. Çünkü yanlış temizlik yöntemleri nedeniyle kolaylıkla özelliklerini kaybedebilirler. Bu anlamda Nepal halı temizliği için mutlaka Ankara halı yıkama hizmeti alınmalıdır. Peki, Nepal halı yıkama işlemleri nelerdir? Bu halıların temizliğinde nelere dikkat edilmelidir?

Nepal Halı Yıkama
Nepal Halı Yıkama

Ankara Nepal Halı Yıkama

Nepal halılar, ipek kozalarından elde edilen ipek ve yün iplikler ile el dokuma tezgahlarında dokunurlar. Hem iplik hem de boya yapısı nedeniyle hassas olan bu halılar, yıkanmaları sırasında özel işlemlere tabi tutulurlar. Bu anlamda Nepal halı yıkama işlemi sırasında, bu halıların iplik ve boya yapısı göz önünde bulundurularak uygun ekipman ve deterjanlar kullanılır.

Nepal halıların yıkanması sırasında kullanılan suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Bu nedenle Ankara halı yıkama işlemleri sırasında suyun sıcaklığının en fazla 18 derece olmasına özen gösterilir. Bunun yanı sıra ipek halılara zarar vermediği tespit edilmiş özel şampuanlar kullanılmalıdır. Özellikle bitkisel ürünlerin kullanımı tercih edilmektedir. Yine Nepal halı yıkama işlemleri sırasında halıların üzerinde yer alan kir ve lekeler fırçalanabilir. Ancak halının deforme olmasını engellemek için yumuşak fırçalar kullanmaya özen gösterilmelidir. Aksi halde halının üzerindeki tüyler yolunabilir ya da yıpranabilirler.

Nepal Halı Yıkama
Nepal Halı Yıkama

Nepal halıların durulanması da ayrıca özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü iyi durulanmayan ve kimyasal kalıntısı içeren halılar matlaşır ve sertleşir. Ayrıca yıkama ve kurutma işlemleri sonrasında hav yönünde silinerek yüzey yumuşaklığı ve parlaklığı geri kazanılmalıdır. Eğer siz de Nepal halılarınızın güvenli bir şekilde temizlenmesini istiyorsanız Ankara halı yıkama firmaları arasından tecrübeli bir firma tercih edebilir, halılarınızın deforme olmasının önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.