Nubuk Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Nubuk, günümüzde hemen her alanda rahatlıkla kullanılan bir kumaş türüdür. Ancak nubuk kumaş, koltuk takımlarında kullanıldığında mekânlara şıklık ve estetik katmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek konfor sağlayan nubuk kumaşlar ile kaplanan koltuklar, konut ve işyerleri için sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde araba koltuk kılıflarında dahi tercih edilen nubuk kumaşın temizlenmesi için ise doğru yöntemler kullanılmalıdır. Peki, nubuk koltuk temizliği nasıl yapılmalıdır?

nubuk koltuk temizliği
nubuk koltuk temizliği

Nubuk koltukların temizlenmesi için öncelikli olarak az su kullanılmaya dikkat edilmelidir. Çünkü nubuk deri su ile fazla temas etmesi durumunda kolayca çatlamaktadır. Bol su kullanılması durumunda ise kumaşın acilen kurutulması gerekmektedir. Aksi halde çatlamalar meydana gelmese bile kumaş yüzeyinde su kaynaklı lekeler oluşabilir.

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Nubuk koltuk temizliği için koltuklarınızı silmeyi tercih edecek olursanız kumaş yüzeyinde yıpranmalara neden olmamak için gliserin, sıvı sabun ya da koltuk yıkama şampuanı kullanmalısınız. Temizleme işlemi için ise öncelikli olarak su doldurduğunuz bir kova içerisine bu ürünleri koyarak suyun köpürmesini sağlayın. Mikro fiber özellikteki bir bezi suyun içerisinde ıslattıktan sonra kumaş yüzeyini dairesel hareketler ile silerek temizleyin.

Bunların yanında piyasada nubuk koltuk temizleme için özel fırçalar yer almaktadır. Bu fırçalar koltuklarınızın üzerinde yer alan zorlu lekelerin çıkmasına yardımcı olabilir. Ancak bu uygulama sırasında nubuğun yıpranmasına neden olabilirsiniz. Bu anlamda fırçanın yumuşak uçlu olmasına özen göstermelisiniz. Ağır lekeler için bir başka yöntem ise lekeli bölgeye gliserin dökmektir. Nubuğun üzerine sıvı bir madde dökülmesi durumunda ise kumaş yüzeyi nem kalmayacak şekilde silinmeli ya da fön makinesi ile kurutulmalıdır.

nubuk koltuk temizliği
nubuk koltuk temizliği

Silerek koltuk temizliğinde %100 hijyen sağlamak mümkün değildir. Bu anlamda nubuk kumaşlar ile kaplanmış koltuklarda hijyen sağlamak için en doğru yöntem yerinde koltuk yıkama hizmetidir. Üstelik koltuk yıkama firmaları nubuk koltuk temizliği için özel makine kullanmaktadır. Bu hizmet sayesinde hem koltukların deforme olması engellenmekte hem de tam anlamı ile temizlenmeleri sağlanmaktadır. Siz de koltuklarınızın temizliği için koltuk yıkama hizmetinden faydalanarak, bulunduğunuz ortamlarda tam anlamı ile hijyen sağlamanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra koltuk yıkama servisi ile çalışmak isterseniz koltuk yıkama servisi seçerken nelere dikkat edilmeli konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.