Panel Petek Nedir, Panel Petek Arızaları Nelerdir?

Isınma, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bunun için yakın döneme kadar sobalar kullanılmaktaydı. Ancak son dönemlerde sobalar nostaljik biri ısınma aracına dönüşmüştür. Çünkü onların yerini radyatörler almış durumdadır. Evlerin tüm odalarına yerleştirilen petekler, evdeki ısı derecesinin ayarlanmasını da sağlarlar. Bu anlamda üretilen petek çeşitleri arasında panel petek de yer almaktadır.

panel petek
panel petek

Panel petekler, eskiden kullanılan döküm peteklere göre çok daha hafiftir ve estetik bir görünüme sahiptir. Döküm peteklerin ise taşınması zordur ve estetik açıdan da kaba bir görünüm ortaya koyarlar. Genellikle sac malzemeden imal edilen panel radyatörler, çok daha pratik bir kullanıma sahiptir. Yine üretildikleri malzemeler sayesinde döküm radyatörlere göre daha hızlı bir şekilde ısınırlar. Ancak bu radyatörler de bazen arızalanabilir. Peki, panel radyatör arızaları nelerdir? Bu arızalar nasıl giderilir?

Panel Petek Arızaları Nelerdir?

En sık karşılaşılan panel petek arızası, peteklerin ısınma performansında azalma olarak karışımıza çıkar. Bu durumda genellikle peteklerin bir kısmı diğer kısımlara göre daha soğuktur. Sistem içerisinde su bulunmasına rağmen peteklerin ısıtmamasının nedeni genellikle fazla basınç ve aksatılan petek temizliğidir. Yine bunların yanında panel peteklerin vana arızaları ve panel borusunun ek kısımlarında meydana gelen arızalar da yaşanabilecek problemler arasında yer almaktadır.

Panel peteklerin bakımı ve temizliği aksatılmadığı sürece bir arıza ile karşılaşılma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak petek bakımı aksatıldığında kombi ayarınız ne kadar yüksek olursa olsun eviniz ısınmayacaktır. Bu durum ile kendiniz başa çıkmanız oldukça zordur. Çünkü peteklerin temizliği işinde uzman servisler tarafından gerçekleştirilmelidir.

panel petek
panel petek

Panel petek arızaları nedenleri arasında peteklerin hava yapması da yer almaktadır. Ancak pek çok kullanıcılı bu sorun ile karşılaştığından peteklerin havası nasıl alınır bilmemekte ve çaresiz kalmaktadır. Aslına bakılırsa peteklerin havasını alma işlemi basit bir işlemdir. Bu nedenle kullanıcılar da bu işlemi tek başına gerçekleştirebilirler. Ancak ne kadar basit olsa da hava alma işlemi sırasında dikkatli olunmalıdır. Ayrıca peteklerin havası alınırken kombiyi kapatmanızı öneririz. Eğer kombinizi kapatmadan radyatör bakımı yapacaksanız birinden yardım almalısınız. Siz peteklerin havasını alırken diğer kişi kombi basıncını kontrol etmeli. Aksi halde kombinizin arıza vermesine ve çalışmamasına neden olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.