peluş halı nasıl temizlenir ankara

Pelüş Halı Nasıl Yıkanır? | Ankara Halı Yıkama

Pelüş halılar, günümüzde en çok tercih edilen halı modellerinden birisidir. Post şeklinde olan bu halılar; uzun tüylere sahiptir ve  tozu, kiri kolay şekilde çekebilirler. Toz emici özellikleri nedeniyle mutfaklarda ve koridorlara sıkça kullanılan pelüş halıların temizliği ise özel işlemler gerektirmektedir. Post pelüş halılar, diğer halılara göre çok daha fazla kir, saç ve bakteri biriktirdikleri için halı yıkama hizmetinden yararlanarak temizlenmeleri oldukça önemlidir. Ancak bu halıların yıkanması özen istemektedir. Aksi halde yıpranabilirler. Peki, pelüş halı yıkama işlemleri nelerdir?

Pelüş Halı Yıkama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Post pelüş halılar, tıpkı shaggy halılar gibi toz ve kirin biriktiği halı modellerindendir. Ancak pelüş halılar shaggy halılar gibi çırpılarak temizlenmemelidir. Çünkü bu halıların tabanı diğer halılarda olduğu gibi dayanıklı değildir. Eğer çırpılır ya da dövülürlerse kolayca parçalanabilirler. Yine sıcaktan kolaylıkla etkilenebilen bu halılar, güneşe maruza kaldıklarında zarar görebilirler.

Pelüş halı yıkama sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de çamaşır makinesinde yıkanmamalarıdır. Çünkü bu halılar çamaşır makinesine atıldığında kırışabilir ve ütülenmeleri gerekebilir. Ayrıca nemli kalmamalarına özen gösterilmelidir.

peluş halı nasıl yıkanır ankara
peluş halı nasıl yıkanır

Pelüş Halılar Nasıl Yıkanır?

Pelüş halı yıkama işlemleri öncesinde halılar üretim bilgilerine göre sınıflandırılır. Çünkü bazı pelüş halılar uzun tüylere bazıları ise kısa tüylere sahiptir.  Halının sınıflandırılmasının ardından uzun tüylü olanlar hassas bir yıkama işlemine tabi tutulur. Halıların yıkama işlemi sırasında kullanılan su kesinlikle kireçli olmamalıdır. Aksi halde pelüş halılar ciddi şekilde zarar görebilir. Özel halı yıkama makineleri pelüş halı yıkama işlemini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Soğuk denilebilecek bir derecede su ve doğal malzemeler ile hassas ayarda yıkanan halılar, yine soğuk su ile durulanmalıdır. Ardından halıların iyice durulanması gerekmektedir. Ankara halı yıkama hizmeti sırasında özel işlemler uygulanarak yıkanan pelüş halılar, doğal bir şekilde kurutulmalıdır. Bunun için bir yere asılan halıların açık havada ancak güneş görmeden kurutulması gerekmektedir. Tüm bunların yanında shaggy halıların nasıl yıkandığı konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz shaggy halı temizliği nasıl yapılır? konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.