Periyodik Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur? | Antalya Klima Servisi

Klimalar, dört mevsim kullanılan oldukça önemli iklimlendirme cihazlarıdır. Bu nedenle her seferinde aynı performans ile çalışabilmeleri adına mutlaka periyodik klima bakımı yapılmalıdır. Bu bakımlar aynı zamanda insan sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü klimaların kullanıldığı alanlarda çıplak göz ile görülemeyen tozlar ve bakteriler, klimaların önünde yer alan filtrelerden geçer ve zaman içerisinde evaparatör üzerine yapışarak reçine halini gelir. Bu reçine, iç ünite drenaj tavasında uzun bir süre kaldığında ise lejyoner hastalığına neden olabilmektedir. Lejyoner hastalığı, yüksek ateş ile birlikte ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Ancak klimaların bakımı periyodik olarak gerçekleştirildiğinde, iç ve dış ünite için gerekli temizlik işlemleri gerçekleştirileceği için bu tip sorunlar yaşanmayacaktır. Bunların yanı sıra profesyonel bir klima servisi tarafından yapılan klima bakımı, klimanın performansını ve kullanım ömrünü arttıracaktır. Fakat klima bakımının aksatılması ise tamiri ciddi maliyetler gerektiren arızalara neden olabilmektedir. Peki, klima bakımı yapılmazsa ne olur?

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klimalar, mekânların iklimlendirme ihtiyacını güvenli, temiz ve verimli şekilde karşılamaktadır. İç ve dış üniteden meydana gelen bu cihazlarda zaman içerisinde çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bu anlamda filtreler tıkanabilir, klima bağlantıları arasındaki bağlantı noktalarında aşınma olabilir ya da elektrik kablolarında yanma riski oluşabilir. Ancak aksatılan bakımlar nedeniyle klimalarda karşılaşılabilecek sıkıntılar bunlar ile sınırlı değildir. İşte bakımsızlık nedeniyle klimalarda yaşanabilecek sorunlar ve sonuçları…

Klima Termostatının Arızalanma Riski Vardır

Klima bakımı belirli aralıklar ile mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Ancak klima temizliği için uygulanacak işlemler, kişilerin kendi imkânları ile uygulayabileceği türden işlemler değildir. Çünkü klimaların bakımı, profesyonellik gerektiren bir iştir. Bu nedenle mutlaka prpfesyonel bir Antalya klima servisi ile çalışmak gerekmektedir. Aksi halde yaşanabilecek pek çok sorun mevcuttur. Bu sorunlardan birisi de klima termostat arızasıdır. Eğer klima termostatı arızalanırsa, kullanıcılar klimalarını istedikleri zaman açamaz ya da kapatamazlar. Bu nedenle de hayatı daha konforlu bir hale getiren bu cihazlar, sorun haline gelebilirler.

Kondenser Tıkanması Sorunu Yaşanabilir

Klima bakımı yapılmazsa ne olur? sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise kondenser tıkanmasıdır. Kondenser bölümü, klimaların en önemli bölümlerinden birisidir. Eğer klimalar periyodik olarak temizlenmezse kondenser tıkanır ve klima soğutma işlevini yerine getiremez. Bu durum nedeniyle aşırı sıcaklık artışı sonucunda kondenser yanma tehlikesi dahi ortaya çıkabilir.

Klimada Su Akıtma Sorunu Görülebilir

Klimanın su akıtması, en çok yaşanan klima arızaları arasında yer almaktadır. Ancak klimalar pek çok farklı nedenden dolayı su akıtabilirler. Bu nedenler arasında; kondenser tıkanması, drenaj borusu tıkanması, contalarda gevşeme ve tahliye hortumunda tıkanma da yer almaktadır. Bahsedilen bu durumların hemen hepsi, klimaların bakımının yapılmaması durumunda ortaya çıkabilir ve su akıtmaya neden olarak klima verimini azaltırlar.

Klima Fanlarında Arıza Oluşabilir

Fanlar, klimanın iç bölümünde yer alırlar. Sıcak ve soğuk havanın dengeli olarak üflenmesi görevini üstlenen bu unsurlarda bakımsızlık nedeniyle kirlenme meydana gelebilir. Bu da ısının istenen şekilde dağıtılamamasına neden olabilir. Eşit derecede dağıtılamayan ısı ise yüklü faturalara neden olabilir. Yine bakımı düzenli olarak yapılmayan klimaların enerji tüketimi %40 oranında artmaktadır. Bu anlamda klimalardan tam verim almak ve enerji tasarrufu sağlamak için düzenli periyotlar ile bir Antalya klima servisi ile çalışarak bakımlarının yapılması sağlanmalıdır.

Ciddi Sağlık Sorunları Ortaya Çıkabilir

Periyodik klima bakımı yapılmadığı durumlarda filtrelerdeki tıkanıklık nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Çünkü düzenli bakımı yapılmayan klimaların dolaşımında görev yapan havanın kalitesi ciddi oranında düşer. Bu durumda da klima sistemlerine toz ve bakteriler siner. Toz ve bakteriler ise ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Sonuç olarak yukarıda bahsedilen klima arızaları ve hastalıklar ile karşılaşmak istemiyorsanız klimanızın bakımlarını kesinlikle aksatmamalısınız. Aksi takdirde sadece yukarıdaki sorunlar ile karşılaşmaz, klimanızın kullanım ömrünün kısalmasına da neden olursunuz. Eğer siz de klimanızı uzun süre güvenli bir şekilde kullanmak için profesyonel hizmet almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bahsedilen formu doldurmanızın ardından Servis Olsun sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçecektir. Tüm bunların yanında klimanızın bakımını hangi sıklıkta yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız klima bakımı ne zaman yapılmalı? yazımızı okuyabilir, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.