Petek Bakımı ile Enerji Tasarrufu Sağlayın!

Kış aylarında çok daha yoğun bir şekilde kullanılan kombilerin daha verimli olması adına peteklerin periyodik olarak bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Yıllık olarak tüm bakımları yapılan kombiler çalışma düzenlerini korurken aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlarlar. Böylece kullanıcıların yüksek faturalar ile karşılaşmaları söz konusu olmaz. Ancak bakımı ihmal edilen petekler arızalanır, beklenen verimde çalışmaz ve enerji kaybına neden olurlar. Bu nedenle petek bakımı işlemi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Peki, petek bakımı işlemleri nelerdir? Petek bakımının ne gibi faydaları vardır?

Petek Bakımı
Petek Bakımı

Petek Bakımı Neleri Kapsar?

Petek bakımı, kombi bakımı ile birlikte yapılması tavsiye edilen bir işlemdir. Çünkü her iki bakım işlemi de ısınma performansı ve enerji tasarrufu adına oldukça önemlidir. Bu anlamda peteklerin bakımı ile ilgili yapılan işlemlerden ilki peteklerin havasının alınmasıdır. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile birlikte kullanılmaya başlayan kombilerin gönderdiği ısı peteklerde hissedilmiyorsa peteklerde hava birikmiş olabilir. Çok basit bir işlem ile peteğin havası alınır, kirli su belli bir oranda dışarıya atılarak sorunun çözülmesi sağlanır.

Peteklerin havasını alma işleminin yanında petek bakımı ile ilgili olarak en önemli nokta, petek ve tesisat boruları içerisinde oluşan tortuların temizlenmesidir. Petek temizleme, düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken ve enerji tasarrufu açısından büyük önem taşıyan bir işlemdir. Kombinin kapatılması ile uygulanmaya başlanan petek temizleme işlemi sırasında özel petek temizleme kimyasalı kullanılır. Bu kimyasal sayesinde peteklerin ve tesisat borularının içerisinde yer alan tüm tortu, balçık ve kireçlenmelerin uzaklaştırılması sağlanır. Böylece tüm petekler verimli bir şekilde ısınacaktır.

Petek temizleme
Petek temizleme

Tüm bunların yanında petek bakımı sırasında pompa ve eşanjör bakımı da yapılmalıdır. Çünkü pompa ve eşanjördeki sorunlar kombi performansını düşürerek petekleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Petek Bakımı Sonrası Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

Petek temizleme ile kirli ve pis suyun uzaklaştırılması ile petekler çok daha kullanılabilir duruma gelir. İşlemlerin tüm peteklere yapılması ile ısınma sorunu ortadan tamamen kaldırılabilir. Bunun yanında kombiler düşük seviyelerde çalıştırılmalarına rağmen ortamın ısınması sağlanır. Sonuç olarak petek bakımının düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.