En İyi Petek Modeli Hangisidir?

Radyatör petekler, bulundukları mekânlardaki ısıtma tesisatlarında sıcak suyun dolaşarak ısı yayması amacı ile kullanılan ekipmanlardır. Kombi ya da kazan tarafından pompalanan sıcak su tesisat borularından ilerleyerek radyatörlere ulaşır. Radyatörlere ulaşan sıcak su ise ortamın ısınmasını sağlamaktadır. Günümüzde bu anlamda pek çok petek modeli imal edilmektedir. Peki, en iyi petek modelleri hangileridir?

Radyatör Petek Modelleri

Radyatör petekler, kullanılacakları alanlara ve malzemelerine göre çeşitlilik gösterirler. Bunlar arasında döküm petekler, alüminyum petekler, dekoratif petekler, yerden ısıtmalı petekler ve sac panel petek modelleri yer almaktadır. Bunlardan hangisinin en iyi olduğunu ise birkaç faktör belirlemektedir. Bir radyatörün garantisinin ve servisinin bulunması, dışarıya beklenilen performansta ısı vermesi bu belirleyici faktörler arasındadır.

petek modelleri
petek modelleri

Bunun yanında iyi bir radyatör petek illa ki çok pahalı olmak durumunda değildir. Oldukça pahalı olmasına rağmen kalitesiz petekler de bulunmaktadır. Bu nedenle de fiyat eşlemesi yaparak hem bütçeniz için uygun hem de kaliteli bir radyatör satın alabilirsiniz. Ayrıca farklı bir mekân için ideal olan radyatör, sizin konumlandıracağınız mekâna uygun olmayabilir. Bu nedenle de kaliteli malzemelerden imal edilmiş ve yerleştirileceği ortam için ideal ebatlarda bir radyatör tercih edilmelidir.

Panel Radyatör ve Döküm Radyatörler Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

Bulunduğunuz mekânlar için en iyi petek modelini seçmek için petek çeşitleri arasında ne gibi farklılıklar olduğunu bilmenizde yarar vardır. Bu anlamda eğer panel radyatör tercih ederseniz sac ve alüminyum gibi malzemelerden imal edildikleri için ısı anlamında avantaj sağlayabilirsiniz. Çünkü bu ürünler, ısıyı ortama daha iyi yayarlar ve daha iyi ısıtırlar. Döküm radyatörler ise ısıyı kendi içlerine hapsettikleri için yeterli ısıyı elde edemeyebilirsiniz. Bunun yanında yüklü doğalgaz faturaları ile karşılaşabilirsiniz.

petek modelleri
petek modelleri

Döküm radyatör petek modellerinin içi panel radyatörlere oranla çok daha hızlı kirlenir. Bu durum da devir daimi zorlaştırır ve sık sık petek temizliği yapılmasını gerekli kılarlar. Bunların yanında panel radyatörler daha estetik bir görünüm ortaya koyarlar. Avantajlı yönleri göz önünde bulundurulduğunda ise ortamlar için en ideal petek modelinin panel petekler olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.