Petek Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Petek reglaj ayarı; peteklerin eşit bir şekilde ısınmasını sağlayan, kombi petek vanaları açıp kapatarak yapılan basit bir ayarlama yöntemidir. Tüm peteklerin aynı seviyede ısınması adına oldukça önemli olan bu işlem, biraz zaman alıcı olabilir. Çünkü petek reglaj ayarı yapıldıktan sonra petekleri gözlemlemek ve yeniden müdahale etmek gerekebilir. Ayrıca peteklere uygulanan bu işlem ile kombiye en uzak peteğin de diğer petekler gibi verimli bir şekilde çalışması ve ısıtması sağlanır.

Petek Reglaj Ayarı
Petek Reglaj Ayarı

Reglaj ayarı yaparken bir dizi işlem uygulanması gerekmektedir. Peki, reglaj ayarı nasıl yapılır? İşte petek reglaj ayarı için uygulanması gereken işlemler…

Petek Reglaj Ayarı Nedir?

Petek vana ayarı olarak da adlandırılabilecek bu işlem sırasında öncelikli olarak peteklerin ısıtmak için açık olduklarından emin olunmalıdır. Ardından tüm kalorifer peteklerinin alt ve üst vanaları açılmalıdır. Kalorifer petekleri en çok ısınandan en az ısınana doğru sıralanmalıdır. Örneğin; 7 adet petek varsa 1. sırada en çok ısınan, 7. sırada ise en az ısınan petek olmalıdır. 1. sırada yer alan peteğin su giriş vanası ya da üst petek vanası olarak adlandırılan vana tamamen kapatılır ve bu işlem saat yönüne çevrilerek yapılır. Kapatılan vana bu kez 1 cm kadar saat yönünün tersine çevrilir. Sonrasında en çok ısınan ikinci peteğin vanası 2 cm kadar açılır ve bu işlemler son peteğe kadar sürdürülür. En az ısınan kalorifer peteğinin su giriş vanası (üst vana) tamamıyla açık olmalıdır.

Petek Reglaj Ayarı
Petek Reglaj Ayarı

Tüm bu işlemlerin ardından 10-15 dakika kadar beklenmeli ve kalorifer petekleri yeniden kontrol edilmelidir. En ince ayarı ise peteklerin sıcaklığına göre üst vanaları biraz daha açarak yapabilirsiniz.

Petek Reglaj Ayarı Gerekli mi?

Petek reglaj ayarı, kombiye uzak peteklerin de diğer petekler gibi verimli çalışması adına mutlaka yapılması gereken bir ayardır. Özellikle son petek ısınmıyor ise bu ayarın yapılması oldukça önemlidir. Ancak petek reglaj ayarı yapmanıza rağmen son petek hala ısınmıyorsa  bu durumda petek temizliği yaptırmanız oldukça önemlidir. Bunun için profesyonel bir servisten yardım almanız, ayrıca önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.