Petek Temizliği Nasıl Yapılır, Petekler Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Petek temizliği, verimli bir ısı elde edilebilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü petekler soğuk kış günlerinde ısınmamızı sağlayan, önemli cihazlardır. Ancak bu cihazların düzenli olarak bakımı yaptırılmaz ise zamanla verimli çalışmazlar ve yeteri kadar ısınamadığınızı fark edersiniz. Bunun yanında yeterince ısınamamanıza rağmen doğalgaz faturası olması gerekenden çok daha fazla gelebilir. İşte tüm bu nedenler ile peteklerin temizlenmesi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Ancak peteklerin temizlenmesi ile kombi bakımı birbirine karıştırılmamalıdır. Çünkü kombilerin bakımı, sadece yetkili servisin kombinin düzenli olarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmesini kapsar. Petek bakımı ise; bu konuda uzman kişilerce gerçekleştirilen, ısıtma sisteminde yer alan boruları ve peteği de içine alan kapsamlı bir iştir. Peki, petek temizliği nasıl yapılmalıdır?

Petek Temizliği Yapmanın Yolları

Evde Petek Temizleme

Peteklerin kişilerin kendi imkânları ile temizlenmesi oldukça zordur. Ancak tüm bu zorluklar göze alınarak temizlik yapılabilir. Bunun için öncelikli olarak kombinizi kapatmalı ve tesisatın içerisinde yer alan suyu boşaltmalısınız. Suyun tam boşaldığından emin olduktan sonra ise kombi peteklerinin rekorlarının açın ve boru ile olan bağlantılarını ayırın. Sonrasında petekleri duvardan ayırın ve içerisine tazyikli su gönderin. Temiz su akana kadar bu işleme devam edin.

Profesyonel Petek Temizleme

Kişilerin evlerinde kendi başlarına yaptıkları petek bakımı geçici bir çözümdür. Çünkü bu yöntem ile peteklerin tam anlamıyla temizlenmeleri mümkün değildir. Bunun için belli periyotlar ile petek bakımı için hizmet sunan firmalar ile çalışmalısınız.

petek temizliği
petek temizliği

Eğer peteklerinizin temizliğini uzman kişilere emanet ederseniz bu durumda uygulanacak işlemlerin ilki radyatör giriş ve çıkış vanalarının kapatılmasıdır. Ardından petek temizleme makinesi tesisata bağlanır ve sisteme kimyasal madde enjekte edilir. Ardında kombi 50 derecede çalıştırılır ve bu sayede kimyasal maddenin kombi içerisinde dolaşması sağlanır.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

petek temizliği
petek temizliği

Peteklerin en fazla 2 yılda bir düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ancak petek bakımı yaptırmayı düşünüyorsanız bunu kış aylarına denk getirmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu aylarda servisler yoğun olabiliyor. Bu nedenle de temizleme işlemi için sıranın size gelmesini beklemeniz gerekebilir. Sonuç olarak petek temizleme işlemini kış aylarına girmeden yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu anlamda hem işinde profesyonel hem de güvenilir bir firma arıyorsanız bizim ile iletişime geçebilir, kaliteli bir hizmet alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.