Petek Temizleme Kimyasalı Nedir?

Petekler, kış aylarında bulundukları mekânları ısıtan oldukça önemli sistemlerdir. Ancak zaman zaman arızalanarak yeterince ısıtamaz hale gelebilirler. Böyle durumlarda kombi ve peteklerin kontrol edilmesi ve arızanın bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde arızanın çok daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olunabilir. Petek arızaları için kullanıcıların kendi başına yaptığı müdahaleler ise yine arızanın giderilmesi bir yana, geri dönülemez sorunları beraberinde getirebilir. Bu anlamda peteklerde herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda mutlaka işinde uzman bir servisten petek temizleme hizmeti alınması gerekmektedir. Bu hizmet sırasında özel petek temizleme kimyasalı ve petek temizleme makinesi kullanılmaktadır. Peki, petek temizliğinde kullanılan kimyasalın özellikleri nelerdir?

petek temizleme kimyasalı
petek temizleme kimyasalı

Petek Temizleme Kimyasalının Özellikleri Nelerdir?

Petekler eskisi gibi ısıtmıyorsa ya da kombiyi her zamanki gibi ayarlamanıza rağmen petekler zor ısıtıyorsa kalorifer peteklerinde arıza meydana gelmiş olabilir. Özellikle peteklerin bir bölümü ısınırken bir bölümü soğuk kalıyorsa; üst kısmı ısınırken alt kısmı ısınmıyorsa ve kombide bulunan sirkülasyon pompası alışılmadık sesler çıkarıyorsa bu, peteklerin arızalandığını göstermektedir. Bu arızaların nedeni ise genellikle tesisattaki suyun kimyasal yapısındaki deformasyonlardan kaynaklanan tıkanıklıklardır. Devirdaim suyunun sertliği, metal korozyonu ve borulardaki kireç, peteklerin iyi ısınmasını engellemektedir. Petek temizleme kimyasalı ise tesisat borularına ve peteklere zarar vermeden petek temizliğine imkân tanımaktadır.

Özellikle peteklerin dibinde biriken tortu ve çamur ile kombilerin eşanjörüne yapışan kireç ,peteklere ciddi şekilde zarar verir. Petek temizliği için kullanılan kimyasal ise bu atıkların kimyasal yapısı ile oynayarak tesisattan çıkmalarını sağlamaktadır. Bu işlem sonucunda kombiler suyu çok daha hızlı ısıtır duruma gelmektedir. Kombinin suyu daha çabuk ısıtması ise peteklerin ortamları daha çabuk ısıtması anlamına gelmektedir.

petek temizleme kimyasalı
petek temizleme kimyasalı

Tüm bunlara ek olarak petek temizleme kimyasalı ile yapılan temizlik, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Çünkü temiz petekler çok daha kolay ısınır ve ekstra enerji harcanmasını engeller. Bu anlamda peteklerin temizliği için profesyonel bir firmadan yardım almak önemlidir. Siz de her yıl belli periyotlar ile ilaçlı ve makineli petek temizliği yaptırarak peteklerinizden ve kombinizden beklediğiniz verimi alabilir; enerji tasarrufu sağlayarak yüklü faturalar ödemekten kurtulabilirsiniz.

Ayrıca peteklerin profesyonel bir servis tarafından temizlenmesinin ne gibi faydaları olduğu konusunda detaylı bilgi almak için petek temizliğinin faydaları konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.