Makine ve Kimyasal İlaç ile Petek Temizliği

Petekler, sıcak su dolaşımı ile bulundukları mekanların ısınmasını ve aynı zamanda sürekli sıcak kalmasını sağlayan sistemlerdir. Peteklerin bu işlevlerini yerine getirebilmeleri için düzenli olarak bakımlarının yapılması şarttır. Aksi halde tam olarak ısıtmayacakları gibi çeşitli arızalara da neden olabilirler. Bunun yanında arızalı petekler, gereğinden fazla enerji harcarlar ve kullanıcıların yüklü faturalar ile karşılaşmalarına neden olabilirler. Bu sebeple petek temizleme işlemi aksatılmamalı ve bu konuda işin uzmanı bir servisten yardım alınmalıdır.

petek temizleme
petek temizleme

Petek temizliği, ilaçlı ve ilaçsız olarak gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Ancak peteklerin tam anlamıyla temizlenip işlev görebilmeleri için en uygun olanı makineli ve ilaçlı petek temizliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, makineli ve ilaçlı petek temizliği nasıl yapılmaktadır?

Makineli ve İlaçlı Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

İlaçlı petek temizliği, deposu bulunan petek temizleme makineleri ile gerçekleştirilmektedir. Petek temizleme ilacı içerisinde tesisatta biriken kireç ve tortuları çözecek çeşitli kimyasallar yer almaktadır. Tesisatın temizliği için ise öncelikli olarak banyodaki petek sökülür ve makine petek borularına direkt olarak bağlanır. Ardından petekler içerisinde yer alan kirli su makine hortumları ile pis su giderine bağlanır. Sonrasında makineden peteklere temiz su basılır ve temizleme işlemine devam edilir.

Peteklere temiz su basılmasının ardından makine üzerinde yer alan özel ısıtıcılı hazneye peteklerin sayısı da göz önünde bulundurularak petek temizleme kimyasalı konulur ve ilacın peteklerin içerisinde devir daim etmesi sağlanır. Bu işlem ile tıkalı boruların açılması ve peteklerin içerisinde yer alan kirin tortunun çözünmesi amaçlanır. Kimyasalın borular içerisinde devir daim etmesinin ardından kombi çalıştırılır ve peteklerin ısınması sağlanır. Bu, peteklerin içindeki kirecin çok daha iyi çözünmesini sağlamaktadır. Son olarak ise kimyasal ilaç, peteklerin içerisine su basılarak iyice temizlenir.

petek temizleme
petek temizleme

Makineli ve ilaçlı petek temizliği sonrasında peteklerde belirgin bir ısı artışı gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanında işlemler sonrasında peteklerdeki su akışı da hızlanmaktadır. Ayrıca sanılanın aksine kimyasal ilaç kullanılarak yapılan petek temizliğinin kombiye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bu noktada temizleme işleme başlamadan önce kombi cihazının vanalarının kapatılması oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanında kombi ve petek temizliğinin sağladığı avantajlar konusunda daha fazla bilgi almak için petek temizliğinin faydaları konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.