Petekleri Sökmeden Temizlemek Mümkün müdür?

Geçmişten günümüze kullanılan ve popülerliğini kaybetmeyen kalorifer sistemleri, ekonomik olmalarının yanında hijyenik ısıtma sistemleridir. Özellikle soğuk iklimin hâkim olduğu bölgelerde en verimli sistem olan kalorifer sistemleri; evleri radyal olarak ısıtmaları nedeniyle oldukça avantajlıdır. Doğalgazın ekonomik bir enerji kaynağı olması nedeniyle artık kömür yerine daha çok doğalgazlı kalorifer sistemleri tercih edilmektedir. Kış aylarında verimli şekilde ısınmamızı sağlayan kalorifer sistemine dâhil olan vanalar, sıcak su deposu, boyler, rakor, doğalgaz kazanı ve peteklerin belli aralıklar ile bakımının yapılması gerekmektedir. Bunun için makineli petek temizliği yaptırmak oldukça önemlidir.

petek temizliği
petek temizliği

Kalorifer peteklerini temizletecek olanların aklına gelen ilk sorulardan birisi kuşkusuz temizlik sırasında peteklerin çıkarılıp çıkarılmayacağıdır. Yakın döneme kadar petekler sökülüp yıkanarak temizleniyordu. Ancak günümüzde petekler sökülmeden kolay bir şekilde petek temizliği yapılabilmektedir. Peki, petekler sökülmeden nasıl temizlenir?

Petekleri Sökmeden Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerin sökülerek temizlenmesi, artık tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü yerinden sökülen petekler zarar görür ve bir süre sonra çürümeye başlarlar. Ancak petekler sökülmeden yapılan temizlik işlemi ise, peteklerin ömrünü kısaltmak bir yana daha da uzatmaktadır. Bu temizlik işlemi için peteklerin içerisine petek yıkama makinesi ile özel kimyasal enjekte edilir. Bu kimyasal sayesinde petek içerisinde yer alan tortu, kum ve balçığın uzaklaştırılması sağlanır. Petekleri sökmeden uygulanan bu işlemler ile hem petekler hem de tesisat boruları temizlenir. Üstelik bu sırada kalorifer petekleri herhangi bir şekilde zarar görmez.

petek temizliği
petek temizliği

Yukarıda bahsedilen işlemler daire bazlı petek temizliği ile ilgilidir. Ancak bunun yanında merkezi sistem petek temizleme de yapılabilmektedir. Bu temizlik işlemi sadece tek bir daireye değil, binanın tamamına uygulanır. Petekler sökülmeden uygulanan temizlik işlemleri tüm binaya uygulanmazsa, bu durumda iyon kayması sorun ile karşılaşılabilir. İyon kayması; temizlik işlemi yapılmayan dairelerdeki peteklerde bulunan tortuların temizlenen radyatörlere doğru kaymasıdır. Bu durum ise yapılan petek temizliğinin tamamının boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

Tüm bunların yanında peteklerin temizlenmesi ile ilgili daha fazla bilgi için “petek temizliği nedir, nasıl yapılır başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.