Makinesiz Petek Temizliği İşe Yarar mı?

Kış aylarında sürekli olarak kullanılan peteklerin zaman içerisinde bakıma ve temizliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak halk arasında petek temizliği konusunda yanlış bilgiler mevcuttur. Bunlar arasında petek temizliğinin işe yaramadığı ve yapılan işlemlerin peteklerin çürümesine neden olduğudur. Oysa bu tür bilgilerin tamamı yanlıştır. Petek temizleme işlemi işinin ehli servisler tarafından özel petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı ile yapıldığında peteklere zarar vermek bir yana, ömrünün uzamasını sağlamaktadır.

petek temizliği
petek temizliği

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte peteklerin temizliği için kullanılan yöntemler de değişmiştir. Bu anlamda makineli petek temizliği ile peteklerin ve tesisatın içerisinde yer alan kireç ve tortular uzaklaştırılır. Ancak peteklerin temizliği için kullanılan bir başka yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem ise içinde bulunduğumuz dönemde önemini yitirmiş olan makinesiz petek temizleme işlemidir. Peki, makinesiz ve özel petek temizleme kimyasalları kullanmadan gerçekleştirilen bu işlem işe yarar mı?

Makinesiz Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Makinesiz olarak gerçekleştirilen bu yöntemde radyatörler tek tek sökülür ve içerisine tazyikli su tutulur. Bu sayede petekler içerisinde yer alan birikmiş kum, tortu ve kirecin uzaklaştırılması amaçlanır. Gerçekleştirilen işlemler sonrasında kombi ve tesisata fayda sağlanmış olsa da ileriye dönük kalıcı bir çözüm elde edilemez. Bunun en önemli nedeni ise makinesiz petek temizliği sırasında tesisat borularının içinin temizlenmemesidir. Böylece petekler temizlenmiş olsa da tesisat içerisinde oluşan yabancı maddeler yeniden peteklerin içerisinde birikecektir. Bu da peteklerin temizlenmesinden kısa bir süre sonra tesisat tıkanmasına dahi neden olabilir. Yani makinesiz olarak yapılan bu temizlik işlemi kısa süreli bir fayda sağlasa da kesin çözüm değildir. Hatta bu yöntem peteklerde tıkanma nedeniyle ısı performansının düşmesine dahi neden olabilir.

Petekler Nasıl Temizlenmeli?

petek temizliği
petek temizliği

Makinesiz petek temizleme işleminin işe yarar bir yöntem olmadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu anlamda radyatör ve tesisatın temizliği için en iyi yöntem makineli ve ilaçlı petek temizleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu temizleme işlemi sırasında petek temizliği için özel olarak geliştirilen makinelerin özel ısıtıcı haznelerine petek temizleme kimyasalı konulur. Ardından bu kimyasalın petekler ve tesisatın içerisinde devir daim etmesi sağlanır. Sonuç olarak makineli petek temizleme ile sadece petekler değil, tesisat boruları da kireç ve tortudan arındırılmış olur.

Tüm bunların yanında makineli petek temizleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için makine ve kimyasal ilaç ile petek temizliği konulu makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.