Peteklerinizin Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Petekler, kullanım ömürleri boyunca belli periyotlar ile temizlenmeleri gereken sistemlerdir. Çünkü zaman içerisinde peteklerin içinde demir oksit ve kireç içeren kalın bir siyah çamur oluşmaktadır. Bu çamurlaşmalar uzun süre temizlenmezse onarılamaz hasarlara neden olabilirler. Ayrıca petekler düzenli olarak temizlenmezse, kombi ya da kazanın daha çok çalışmasına ve enerji kaybına yol açabilirler. Bu nedenle de düzenli aralıklar ile makineli petek temizliği yapılmalıdır.

petek temizliği
petek temizliği

Pek çok kullanıcı ise peteklerinin kirlendiğini nasıl anlayacakları konusunda tereddütte düşmektedir. Ancak petekler, kirlenmeleri durumunda farklı pek çok belirti verebilmektedir. Peki, peteklerin kirlendiğini nasıl anlarız? Petek temizliği ne zaman yapılmalı?

Ne Zaman Petek Temizliği Yaptırmalısınız?

Peteklerin kirlendiğini anlamak zor bir durum değildir. Çünkü özellikle uzun süre temizlenmeyen petekler pek çok sorun çıkarır. Aslına bakılırsa bu sorunlar ortaya çıkmadan her yıl düzenli olarak petek temizliği yapılırsa, herhangi bir aksilik yaşanmaz. Ancak düzenli petek temizliği yaptırılmadığında peteklerinizin kirlendiğini anlamanız için pek çok belirti ile karşılaşırsınız. İşte o belirtiler…

Radyatörlerde Su Sızıntısı

petek temizliği
petek temizliği

Peteklerin kirlendiğini anlamanın en önemli yolu, peteklerde meydana gelen sorunlardır. Bu sorunlardan birisi de radyatörlerde oluşan su sızıntısıdır. Isıtma sisteminde su sızıntılarının oluşması ya da kahverengi su görünümü iç korozyon oluşumu belirtisidir. Eğer peteklerinizde bu sorun ile karşılaşıyorsanız petek temizliğinin vakti gelmiş demektir.

Kombinin Yüksek Sesle Çalışması

Eğer kombiniz gürültülü çalışıyorsa ya da ara sıra yanması kesiliyorsa bunun nedeni sistemde meydana gelen birikmeler olabilir. Bunun yanında kombi ile ilgili bu sorunu sık sık yaşıyorsanız ve petek temizliğini ihmal ederseniz, onarım ya da parça değişimi için yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Peteklerde Soğuk Noktaların Varlığı

Peteklerde soğuk noktaların oluşma nedeni, siyah çamur ve kireç birikimdir. Bu durum, peteklerin yüksek verimlilikte çalışmasını engeller ve evleri ısıtmak için yüklü faturalar ödenmesine neden olabilir. Eğer bu sorun ile karşılaşıyorsanız bir an önce makineli petek temizliği yaptırmalısınız.

Tüm bunların yanında peteklerinizin kirlendiğini üst ya da alt kısımlarının ısınmaması, vana ve parçalarda çok az ya da hiç su olmamasından da anlayabilirsiniz. Ayrıca peteklerde meydana gelen sorunlar ile ilgili daha detaylı bilgi için petek arızaları konulu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.