Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyorsa Ne Yapılmalı?

Kalorifer peteklerinin altı bazen kombinin sıcaklığını yükselttiğiniz halde ısınmayabilir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Ancak en önemli nedeni yapılan yanlış tesisat uygulamalarıdır. Eğer ilk günden itibaren peteklerin altı ısıtmıyor ise, bu durumda kesinlikle işin uzmanı bir servisten yardım alınmalıdır. Çünkü bu tür problemleri kullanıcıların kendi başlarına çözmeleri oldukça zordur.

Peteklerin Altı Isıtmıyorsa Ne Yapılır?

Petekler Periyodik Olarak Temizlenmeli

Peteklerin altı ısınmıyor ise bunun nedeni kirlilik ve tıkanıklık olabilir. Bunun için mutlaka periyodik olarak  petek temizliği yapılmalıdır. Aksi halde uzun süre temizlenmeyen petekler içerisinde tortu ve kir birikir. Bu kirler de peteklerin ısınmasına engel olurlar. Bunların yanında petek bakımı yaptırmak istiyorsanız mutlaka tecrübeli servisler ile çalışmalısınız. Bunun için bizimle iletişime geçebilir, ısınmayan petekleriniz için kısa süre içerisinde çözüm bulabilirsiniz.

Peteklerin altı ısınmıyor
Peteklerin altı ısınmıyor

Yine peteklerin temizlenmesinin ardından koruyucu ilaç kullanılması, yapılan temizliğin daha etkili olması adına

Petek Bağlantıları Kontrol Edilmeli

Peteklerin altı ısınmıyor ise sorunun giderilmesi için petek bağlantı noktalarını kontrol etmenizde yarar bulunmaktadır. Bunun için kombinizi kapatıp 45 dakika kadar beklemelisiniz. Ardından yeniden çalıştırın ve ellerinizi peteklerin üzerinde gezdirin. Bu, yanmayan petekleri belirlemeniz için yararlı olacaktır. Kombiye en yakın petek dışında hiçbir petek ısınmıyorsa bu durumda filtre ya da kombinin devir daim pompasını kontrol etmelisiniz. Peteklerin alt tarafının soğuk olması demek kombinin arızalı olabileceği anlamına gelmez.

Kombinin Altına Ek Pompa Bağlanabilir

Petek bakımı yaptırdığınız halde peteklerin altı hala ısınmıyorsa, bu durumda kombinin altına ek bir pompa eklenmesi sorunu ortadan kaldırabilir. Sisteme harici bir pompa eklendiğinde kombinin pompası ile aynı hızda çalışmayacağı için araya bir de denge kabı konulmalıdır. Denge kabı sistemde meydana gelen havanın atılmasını sağlamaktadır.

Peteklerin altı ısınmıyor
Peteklerin altı ısınmıyor

Bunların yanında odalarda bulunan petekler arasında ciddi bir ısı farkı bulunuyorsa bu durumda çok ısınan peteklerin vanasını kısmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kombiye en uzak petekler ile yakın olanlar arasında ısı farkının bulunması olağandır. Bu problemin çözümü için ise mobil ısıtma tesisatı yaptırılması, peteklerin ısınmaması probleminin çözümü için etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.