Kalorifer Peteklerinin Çalışmama Sorunu ve Çözüm Yolları

Evlerin, işyerlerinin ve diğer pek çok mekânın ısıtılması için kullanılan kombi ve petek sistemleri, belirli periyotlar ile bakım gerektirir. Bu anlamda özellikle de kış aylarına girmeden önce bir servisten yardım alınmalıdır. Eğer bu bakımlar aksatılırsa zaman içerisinde çeşitli arızalar ile karşılaşılabilir. Bu arızalar arasında ise peteklerin çalışmama sorunu gelmektedir. Peki, kalorifer petekleri neden çalışmaz?

Peteklerin Çalışmama Sorunu ve Çözümü

Peteklerin çalışmama sorunu
Peteklerin çalışmama sorunu

Kombi Hangi Konumda?

Kombilerde yaz ve kış konumları bulunmaktadır. Eğer yaz ayları yaşanıyorsa kombinin yaz konumuna alınması gerekir. Yine kış aylarında ise kombilerin kış konumuna alınması gerekmektedir. Peteklerin çalışmama sorunu ile ilgili olarak öncelikle kombinizin konumunu kontrol edin. Eğer yaz konumundaysa kış konumuna almanız, sorununuzun çözülmesini sağlayabilir.

Kalorifer Ayarı Hangi Derecede?

Peteklerin ısınmama nedeni ısı ayarının düşük olması ile de ilgili olabilir. Bu anlamda kalorifer ayarının 40 derecenin altında olmamasına dikkat edin. Eğer 40 derecenin altındaysa bu durumda petekler ısıtmayabilir. Isı ayarını arttırmanızın ardından petekler 10-15 dakika içerisinde ayarladığınız sıcaklığa gelecektir.

Kombi Basıncı İdeal Konumda mı?

Peteklerin çalışmama sorunu
Peteklerin çalışmama sorunu

Peteklerin çalışmama sorunu aynı zamanda kombi basıncının düşüklüğünden de kaynaklanıyor olabilir. Eğer petekleriniz yeterince ısınmıyorsa basınç 1,5 bar’ın altına düşmüş olabilir. Bu durumda su basıncının yükseltilmesi ile sorun çözülebilir. Yine basıncın çok olması da peteklerin performansına etki edebilir. Bu durumda da kombiye en yakın petekten fazla basınç alınmalıdır.

Kalorifer Vanası Açık mı?

Kombilerin ısıtması için konutlara tesisat döşenmektedir. Kaloriferin yanında ise vanalar yer alır. Eğer bu vanalar açık konumda ise sıcak su tesisat içerisinde dolaşabilir. Ancak vanalar kapalı durumdaysa sıcak su dolaşımı sağlanamaz. Yine kalorifer konumu açık durumdayken aşırı ısınma da meydana gelebilir. Bu durumda bir servis ile iletişime geçmeden önce vanaları kontrol edin. Eğer vanalar kapalı ise açın. Ancak sorununuz bu şekilde çözülmediyse ve petekleriniz hala ısınmıyorsa, bu durumda işin uzmanlarından yardım almanız gerekmektedir. Bu anlamda tecrübeli bir servisten güvenilir hizmet almak için bizimle iletişime geçebilir, ısınmayan petekleriniz için kısa süre içerisinde çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.