Petek Çeşitlerine Göre Petek Havası Alma İşlemi

Kalorifer peteklerinin zaman içerisinde çeşitli nedenler ile ısıtma performansı düşebilir. Bunun nedenlerinden birisi de peteklerin hava yapmasıdır. Peteklerde biriken hava alınmazsa daha da artar ve suyun dolaşımını engeller. Bu nedenle de kombinin ısıtma performansı düşer ve kullanıcılar ısınamamaktan ve yüksek faturalardan şikâyet eder. Ancak peteklerin havası alınarak bu sorun ortadan kaldırabilir, yeterli verimlilikte ısıtmaları sağlanabilir. Petek havasını alma işlemi kullanıcıların kolaylıkla yapabilecekleri bir işlem olsa da aynı zamanda dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle bir tesisat ustasından yardım alınabilir. Peki, peteklerin havası nasıl alınır?

Peteklerin havası nasıl alınır
Peteklerin havası nasıl alınır

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havası nasıl alınır sorusuna verilebilecek cevabı petek çeşitleri belirlemektedir. Çünkü panel peteklerden ve döküm peteklerden hava alma işlemi değişiklik göstermektedir. İşte kalorifer peteklerinin havasını almak için yapmanız gerekenler…

Günümüzde en çok tercih edilen petek çeşitlerinin başında panel petekler yer almaktadır. Hem az yer kaplamaları hem de dayanıklı olmaları ile ön plana çıkan bu peteklerin hava yapması durumunda pürjör vanasını açmak gerekmektedir. Bunun için ise pürjör anahtarı ya da düz tornavida kullanılmalıdır. Bu iki aletten birisini kullanarak pürjör vanası saat yönünün tersine çeyrek tur çevrilmelidir. Ancak daha fazla çevirmemek oldukça önemlidir. Çünkü çeyrek tur çevirmek hava çıkması adına yeterli olacaktır.

Kalorifer peteği havası alırken pürjör vanasının altına bir kap tutmanız, çıkan suyun ortalığı batırmasını önleyecektir. Bunun yanında pürjör vanasından su geldiğinde peteğin içindeki havanın bittiğini gösterir ve pürjör vanasını kapatabilirsiniz.

Peteklerin havası nasıl alınır
Peteklerin havası nasıl alınır

Peteklerin havası nasıl alınır sorusuna verilecek cevabın peteğin çeşidine göre değişiklik gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu anlamda döküm peteklerden hava alma işlemi için yine pürjör tapalarını kullanabilirsiniz. Ancak eski tarz oldukları için döküm peteklerdeki pürjör vanaları aşırı boya nedeniyle kapanmış olabilir. Bu durumda pürjör tapası satın alarak peteğin havasını alabilirsiniz. Sonrasında eski tapayı söküp yenisini takarak peteğin havasını alabilirsiniz.

Petek havası alma işlemi, kış aylarında ısınmanız ve enerji tasarrufu sağlamanız adına oldukça önemlidir. Bu nedenle ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında peteklerinizin daha iyi ısıtması için gerektiğinde reglaj ayarı da yaptırmalısınız. Reglaj ayarı ile ilgili bilgi almak için ise petek reglaj ayarı nasıl yapılır? konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.