Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Petekler, bulundukları mekânlarda ısınma ihtiyacını karşılayan cihazlardır. Bu cihazlar, zaman zaman arıza çıkarabilirler ve bu nedenle havalarının alınması gerekebilir. Peteklerin havasını alma işlemini kullanıcılar kendi başlarına da yapabilirler. Ancak bu işlem her ne kadar basit gibi görünse de dikkat gerektiren bir iştir. Bunun yanında her petek çeşidinin havasını almak için uygulanması gereken adımlar farklılaşabilir. Peki, peteklerin havası nasıl alınır?

Peteklerin havası nasıl alınır
Peteklerin havası nasıl alınır

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Panel Peteklerin Havasını Alma

Panel petekler, günümüzde en çok kullanılan petek çeşitleri arasında yer almaktadır. Az yer kaplamalarının yanında verimli olmaları nedeniyle de sıklıkla tercih edilirler. Bu peteklerin havasını almak için pürjör vanası kullanılmalıdır. Panel peteklerdeki bu vanaları açmak için pürjör anahtarı veya düz tornavida kullanılmalıdır. Pürjör anahtarı ya da düz tornavida yardımı ile pürjör vanası saat yönünün tersine çevrilir ve çeyrek tur kadar açılır. Ancak vanayı kesinlikle tamamen açmayın. Çeyrek tur havanın çıkması için yeterlidir. Eğer peteklerden yeterince hava çıkmazsa yarım tur da çevirebilirsiniz.

Döküm Peteklerin Havasını Alma

Bazı döküm peteklerde panel peteklerde de olduğu gibi pürjör vanası yer alır. Ancak eski tarz petek çeşitleri arasında yer almaları nedeniyle vanayı göremeyebilirsiniz. Bunun yanında bazen boya nedeniyle de vana dönmez ve gevşemez. Bu durumda özel pürjör tapalarından satın alabilir ve eski tapa ile değiştirebilirsiniz.

Peteklerin havası nasıl alınır
Peteklerin havası nasıl alınır

Daha sonra ise radyatörün üst vanasını kapatarak peteklerin havasını alabilirsiniz. Eğer bu tapalardan bulamazsanız üst vanadan da peteğin havasını alabilirsiniz.

Alüminyum Peteklerin Havasını Alma

Bu peteklerden hava alma işlemi de panel petekler ile benzerlik göstermektedir. Ancak alüminyum petekler çok hassas oldukları için bu işlem sırasında özenli davranmalısınız.

Kombi Açıkken Peteklerin Havası Alınabilir mi?

Peteklerin havası nasıl alınır sorunun yanında bu işlemin kombi açıkken mi yapılacağı da merak konusudur. Genellikle kombilerin kitapçığında peteklerin havasını alırken kombinin kapatılması önerilmektedir. Ancak kombi açıkken de bu işlem gerçekleştirilebilir. Eğer kombiniz açıkken peteklerinizin havasını alacaksanız kesinlikle kombinizin başında beklemelisiniz. Bunun için birinden yardım alabilirsiniz. Siz peteklerin havasını alırken diğer kişi kombi basıncı düştükçe su takviye etmelidir. Aksi takdirde kombinizde arıza meydana gelebilir ve çalışmayı durdurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.