Profesyonel Koltuk Yıkama Aşamaları Nelerdir?

Koltuk temizliği, vakit  alan zahmetli bir iştir. Ancak ne kadar zahmetli olsa da koltukların sık sık temizlenmeleri gerekmektedir. Çünkü sürekli temas halinde olduğumuz bu eşyalar, zaman içerisinde kirlenir ve temizlenmedikleri sürece insan sağlığını tehdit ederler. Özellikle solumum yolu hastalığı olan bireyler ile alerjisi olanların halı ve koltuk temizliğine ekstra özen göstermeleri gerekmektedir. Fakat koltuk temizliği için genellikle tercih edilen ilk yöntem silmektir. Çeşitli deterjanlar kullanılarak uygulanan bu işlem ile koltukların temizlenmesi sağlanamadığı gibi, kirlerin daha derinlere işlemelerine neden olunabilir. Bu anlamda profesyonel koltuk yıkama hizmeti, %100 hijyen sağlanması adına oldukça avantajlıdır.

profesyonel koltuk yıkama
profesyonel koltuk yıkama

Bunların yanında koltukların üzerinde oluşan zorlu lekeleri çıkarmak için genellikle silmek yeterli gelmez. Özellikle kadife gibi hassas kumaşlardaki lekeleri silerek çıkarmaya çalışmak deforme olmalarına neden olabilir. Oysa koltuk yıkama sırasında uygulanan işlemler bu lekelerin güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Peki, profesyonel koltuk yıkama nasıl yapılır?

Profesyonel Koltuk Yıkama Aşamaları

Islatma Aşaması

Koltuk yıkamanın ilk aşamasında koltuk yıkama şampuanı ile ıslatma işlemi gerçekleştirilir.Bu işlem sonrasında yaklaşık olarak 5 dakika kadar beklenir. Buradaki amaç lekelerin ve kirlerin yumuşamasıdır. Ayrıca koltuk yıkama sırasında kullanılan şampuanlar antibakteriyel özelliktedir. Bu sayede koltukların yıkamadan aylar sonra dahi hijyenik kalmalarını sağlarlar.

Fırçalama Aşaması

Koltukların temizliği sırasında belki de en önemli aşama fırçalama aşamasıdır. Çünkü bu işlem sırasında koltuklar en ufak bir leke ve kir kalmayana kadar iyice fırçalanır. Böylece koltuktaki kirler tamamen uzaklaştırılır.

Vakumlama Aşaması

profesyonel koltuk yıkama
profesyonel koltuk yıkama

Vakumlama aşaması da en az fırçalama aşaması kadar önemlidir. Çünkü profesyonel koltuk yıkama sırasında su iyi bir şekilde çekilmezse sonrasında koku ve kusma gibi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle koltuk kumaşının altına 5 cm kadar inen su, koltuk yıkama makinesi ile iyice çekilmelidir. Ayrıca bu işlem koltuk tam anlamı ile temizlenene kadar devam ettirilmelidir. Koltuğun temizlenip temizlenmediği ise vakum makinesinin ucundaki aparattan geçen suyun renginden anlaşılmaktadır. Eğer suyun rengi koyuysa koltuk süngerinde hala kir var demektir ve yıkama işlemine devam edilmelidir.

Bunların yanı sıra koltuklarınızın temizliği için profesyonel bir servisten yardım almanızın ne gibi avantajlar sağlayacağını merak ediyorsanız yerinde koltuk yıkama avantajları konulu makalemiz de ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.