Tasarruflu Klima Kullanımının Püf Noktaları | Antalya Klima Servisi

Klimalar, yaz ve kış aylarında bulundukları mekânların iklimlendirilmesi adına oldukça önemli cihazlardır. Ancak bu cihazların doğru kullanılmaması ya da bakımsız olmaları nedeniyle kullanıcılar yüklü elektrik faturaları ile karşılaşmaktadır. Bunun için işinde uzman bir Antalya klima servisi ile iletişime geçebilir, klimanızın gerekli bakımlarını yaptırabilirsiniz. Klimaların yüklü elektrik faturalarına neden olmalarının sebeplerinden birisi de kullanıcıların bilinçsiz klima kullanımıdır. Peki, kullanıcıların uygulayabileceği klima tasarruf yöntemleri nelerdir?

Klima tasarruf yöntemleri
Klima tasarruf yöntemleri

Klima Tasarruf Yöntemleri

Evinize Uygun Klimayı Seçin

Klima tasarruf yöntemleri arasında belki de en önemlisi mekâna uygun klima seçimidir. Bunun için evin metrekaresine, evde yaşayan kişi sayısına ve yine evin bulunduğu şehrin iklim özelliklerine dikkat edilmelidir. Bu etkenler göz önünde bulundurularak yapılan klima seçimi, fazla enerji sarfiyatını önler. Ancak eviniz için en uygun klima ile ilgili kararsızsanız ihtiyacınız olan klimaya karar vermek için bir Antalya klima servisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Klimanızı Doğru Yerde Konumlandırın

Klima tasarruf yöntemleri arasında klimanın doğru konumlandırılması da yer almaktadır. Klimanızın tüm odaya hâkim olacağı bir noktada konumlanmasını sağlarsanız verim elde edebilirsiniz. Ayrıca klima direkt olarak güneş ışığı almamalı ve pencereden uzak olmalıdır.

Klimanızın Derecesi Sabit Kalmalı

Klima tasarruf yöntemleri
Klima tasarruf yöntemleri

Odanızı birden soğutmanız ya da ısıtmanız klimanın fazla enerji harcamasına yol açacaktır. Oysa oda sıcaklığını 22-25 derece arasında sabit tutarsanız %3-4 daha az enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında özellikle nem sorunu yaşanan şehirlerde hissedilen hava sıcaklığı daha da yüksektir. Bu nedenle zaman zaman soğutma yerine nem alma özelliğini kullanmanız tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Klima Temizliği Yaptırın

Rutin bakımları yapılan bir klima çok tasarruf etmek adına büyük önem taşır. Çünkü düzenli olarak bakımları gerçekleştirilen klimalar daha verimli çalışır. Bu da yıl içerisinde hatırı sayılır bir tasarruf elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca düzenli klima bakımı yaptırmanız, klima kaynaklı bulaşıcı hastalık ve alerji gibi sağlık problemleri yaşamanızın da önüne geçecektir.  Eğer siz de elektrik tasarrufu yapmak ve bütçenizi korumak istiyorsanız bir Antalya klima servisi ile iletişime geçebilir, klimanızın rutin bakımlarını yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.