VRF Klima Sistem Bakımı Nasıl Yapılır? | İzmir Klima Servisi

VRF (Variable Refrigerant Flow), değişen akışkan debili sistemler anlamına gelmektedir. Yani sistem, içerisinde yer alan akışkanın debisini değiştirerek ihtiyaç olan kapasiteyi tam ve net olarak ayarlayabilmektedir. Son teknoloji VRF sistemleri, çevre dostu oldukları kadar aynı zamanda teknik özellikleri bakımından da oldukça verimlidirler. Bu sistemler daha çok oteller, hastaneler, okullar, ofis binaları ve idari binalarda kullanılmaktadır. Kendi içerisinde hava soğutmalı VRF sistemleri ve su soğutmalı VRF sistemleri olmak üzere ikiye ayrılan bu sistemlerin belli periyotlar ile bakımının yapılması gerekmektedir. Peki, VRF klima bakımı nasıl yapılır?

VRF klima bakımı
VRF klima bakımı

VRF Klima Bakımı

VRF klimaları uzun süre sorunsuz kullanmak ve onarım maliyetlerini düşürmek için periyodik olarak bakım ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Yaşam ve çalışma ortamlarının vazgeçilmezi olan bu klimalar, eğer bakımları yapılmazsa sağlık açısından ciddi derecede risk oluşturabilirler. Bu risklerin başında da klima yolu ile bulaşan klima hastalığı gelmektedir. Aynı zamanda “lejyoner hastalığı” olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın yanında klimaların taşıdığı bir diğer tehlike ise içlerinde oluşan küf mantarlarıdır. Uzun süre temizlenmeyen klimalarda oluşan küf mantarları, zaman içerisinde kişilerde alerjik rinit ve alerjik astıma neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka profesyonel bir İzmir klima servisi ile iletişime geçerek VRF klima bakımı yaptırılmalıdır.

VRF klima bakımı; konutlarda yılda en az 2, iş yeri, hastane ve halka açık diğer yerlerde ayda 1 kez yapılmalıdır. Bu bakım sırasında en önemli nokta, tercih edilen klima servisidir. Çünkü bakım yapacak klima servisi mutlaka TSE belgeli olmalıdır. Bu anlamda iletişime geçtiğiniz İzmir klima servisi ile sertifikaya sahip olup olmadığı konusunda mutlaka konuşmalısınız.

VRF klima bakımı sırasında öncelikli olarak hava ile temas eden dış ünitelerin bakımı yapılır. Genel temizliklerinin yapılmasının ardından gaz kaçakları varsa giderilir. VRF klima iç ünite bakımı aşamasına geçmeden önce tüm kontroller eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilir.  Bu anlamda aktarıcı organ olarak görev yapan kablolarda eksiklik varsa giderilmelidir. Aksi halde bu durum düzgün çalışan diğer sistemleri de etkileyecektir.

VRF klima bakımı
VRF klima bakımı

VRF sistem iç ünite bakımı için ise genel kontrollerin ardından cihazın dış temizliği yapılır. Koruyucu kapakların açılarak filtrelerin kontrol edilmesi ve temizlenmesi işlemlerine geçilir. Eğer siz de VRF klima bakımı için işinde uzman bir klima servisi arıyorsanız, İzmir klima servisleri arasından işinde uzman bir servis tercih edebilir, klima bakımını güvenilir ellere emanet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.