Yoğuşmalı Kombi Çeşitleri ve Fiyatları

Kombiler, ısınma ihtiyacının yanı sıra sıcak su ihtiyacını da karşılamaya yarayan cihazlardır. Bu cihazların bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Aslına bakılırsa bu kombi çeşitlerinin her birinin diğerine karşı belli başlı üstünlükleri bulunmaktadır. Ancak içlerinden hem en verim hem de tasarruf açısından avantajlı olanı yoğuşmalı kombi çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu kombilerin özellikleri nelerdir?

Yoğuşmalı Kombi Çeşitleri ve Özellikleri

Gaz halindeki maddenin çevresine ısı yayarak sıvı duruma gelmesi olayına “yoğuşma” adı verilmektedir. Doğalgazın yanması sonrasında açığa çıkan su buharındaki enerjiyi ısı enerjisi yardımı ile geri kazandırarak toplam verimi arttıran cihazlara ise yoğuşmalı kombi adı verilmektedir.

yoğuşmalı kombi çeşitleri
yoğuşmalı kombi çeşitleri

Yoğuşmalı kombi çeşitlerinin tercih edilmesi için en önemli neden veriminin normal kombilere oranla çok daha yüksek olmasıdır. Yine verimin yükselmesi ile birlikte yakıt tüketimi de azalır ve enerjiden tasarruf edilmiş olur. Bunların yanında yoğuşmalı kombilerinin en önemli özelliklerinden birisi de düşük baza gazı sıcaklığına sahip olmalarıdır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına göre yüksek verim elde edilir ve aynı zamanda çok daha sessiz çalışmaları sağlanır. Yine düşük emisyon oranları ile ise çevreci cihazlar olarak karşımıza çıkarlar.

Yoğuşmalı kombi satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu cihazın fiyatı değil, kalitesidir. Çünkü bu kombilerin fiyatları diğerlerine oranla daha yüksektir. Ancak sağladıkları verim ve çevreci özellikleri göz önünde bulundurulursa çok daha avantajlı cihazlar olduğu anlaşılacaktır. Bunun yanında yoğuşmalı kombiler ileri teknolojinin ürünüdür ancak yine de kombiyi satın aldığınız marka ve modele dikkat etmelisiniz. Bu anlamda özellikle servis ağı güçlü bir firmayı tercih etmenizde yarar bulunmaktadır.

Yoğuşmalı Kombi Fiyatları

yoğuşmalı kombi çeşitleri
yoğuşmalı kombi çeşitleri

Yoğuşmalı kombi fiyatları daha önce de bahsettiğimiz üzere diğerlerine oranla daha yüksektir. Ancak yoğuşmalı kombi kullanımının yasal olarak zorunlu hale getirilmesi ve çok daha verimli olmaları nedeniyle bu cihazları tercih etmenizde yarar vardır. Eğer yoğuşmalı kombi çeşitlerinden birisini satın almak isterseniz en az 1800 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Yine piyasada 13 bin TL’ye kadar yoğuşmalı kombi çeşidi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.