Yoğuşmalı Kombiler ile Normal Kombiler Arasındaki Fark

Evleri ısıtmada ve sıcak su temininde kullanılan kombiler, aynı zamanda “kombine kazan” olarak da bilinirler. Her dairenin ısınma faaliyetinden dilediği gibi yararlanması, istenilen odaların ısıtılması, cihazların kullanımının basit olması ve tasarrufa uygun sistemler olmaları kombilerin en önemli avantajları arasındadır. Ancak gelişen teknoloji ile kombiler farklı ihtiyaçları karşılayacak düzeyde çeşitlenmiştir. Normal kombi ve yoğuşmalı kombi olarak sınıflandırabileceğimiz bu cihazların arasında belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Peki, yoğuşmalı kombi ile normal kombiler arasındaki farklar nelerdir?

Yoğuşmalı Kombi ve Normal Kombi Farkları

Enerji Tasarrufu

yoğuşmalı kombi
yoğuşmalı kombi

Normal kombi çeşitlerinde yanma olayı ile birlikte oluşan buhar, atık gaz ile beraber dışarıya atılmaktadır. Bu durumda oluşan buhar yeniden enerjiye dönmez ve bu enerjiden yararlanılamadan buhar uçup gider. Bunun yanında normal kombilerde ateşleme sistemi için gereken oksijen cihazın bulunduğu mekândan alınır. Bu nedenle de mekânların havalandırılması önemlidir. Aslına bakılırsa yoğuşmalı kombiler ile normal kombiler arasındaki farklardan en önemlisi burada karşımıza çıkmaktadır. Çünkü normal kombilerde dışarıya atılan enerji yoğuşmalı kombi çeşitlerinde yeniden dönüştürülür.  Enerjinin dönüştürülmesi de belli miktarda tasarruf sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yoğuşmalı kombiler, %17 civarında enerjinin geri dönüşümünü sağlarlar. Yine yoğuşmalı kombilerde atık gazlar borular vasıtası ile dışarıya atılırlar.  Bunun yanında bu kombilerde su buharının yoğunlaşması nedeniyle ortaya çıkan ısının geri dönüşümü için geri dönüşüm olacak kazana belirli sıcaklıkta geri dönüşümün sağlanması gerekmektedir. Bu da ancak büyük kalorifer petekleri ve borular sayesinde olmaktadır. Dar mekânlarda bahsedilen bu dönüşüm sağlanamayacağı için gerekli tasarrufun sağlanması da mümkün olmayacaktır.

Fiyat Farkı

yoğuşmalı kombi
yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı kombiler ile normal kombiler arasındaki farklardan birisi de aralarında bulunan fiyat farkıdır. Yoğuşmalı kombi fiyatları normal kombilere oranla biraz daha yüksektir. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi yoğuşmalı kombiler tasarruf için en ideal kombilerdir. Özellikle de büyük mekânları ısıtmak ve enerji tasarrufu sağlamak istiyorsanız normal kombiler yerine yoğuşmalı olanları tercih etmelisiniz. Bu sayede hem kendi bütçenize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz. Ancak ısıtacağınız mekân küçük bir mekân ise bu durumda tercihinizi normal kombiler yönünde de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.