Yün Halı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Ankara Halı Yıkama

Halı temizliği, sanılanın aksine oldukça meşakkatli bir işlemdir. Çünkü her halı aynı temizlik ürünleri ve yöntem ile temizlenemez. Aksi halde halıların yıpranması ya da renginde solma gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir. Bu anlamda halı temizliği yapmadan önce halının türü göz önünde bulundurulmalıdır. Halıların tam anlamı ile temizlenmesi için en etkili yöntem ise halı yıkama hizmetidir. Bu hizmet sırasında halılar türüne göre ayrılır ve böylece zarar görmelerinin önüne geçilmiş olur. Özellikle yün halılar, temizlikleri konusunda ekstra özen gösterilmesi gereken eşyalardır. Bu nedenle mutlaka profesyonel bir halı yıkama firması tarafından temizlenmeleri gerekir. Peki, yün halı temizliği sırasında nelere dikkat edilmelidir?

yün halı temizliği
yün halı temizliği

Yün Halı Temizliğinde Bunlara Dikkat Edin!

Sıcak Su Kullanılmamalı

Yün halı temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sıcak soğuk su kullanımıdır. Aksi halde halının renginde solma meydana gelebilir ve yıpranabilirler. Yine yün halıların temizliği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar mevcuttur. Bunlar arasında yün halıların su ile temizlenmemesi gerektiği yer almaktadır. Ancak bu bilgi tamamıyla yanlıştır. Çünkü yün halılar sadece yıkanarak tam anlamı ile temizlenmektedir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile Ankara halı yıkama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ürünün Arka Kısmında Yer Alan Bilgiler Okunmalı

Hemen her halıda olduğu gibi yün halıların da arka kısımlarında bilgiler yer alır. Bu bilgileri okuyarak halının nasıl yıkanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer halınızı evinizde kendi imkânlarınız ile yıkamayı tercih ediyorsanız %100 yün halılar için üretilen deterjanları kullanmalısınız. Çünkü halı deterjanları genellikle sentetik halıların yıkanması için üretilmektedir. Ayrıca yün halı temizliği için satın aldığınız ürün içerisinde ağartıcı ya da parlatıcı olmamasına da özen göstermelisiniz.

yün halı temizliği
yün halı temizliği

Güneş Işığına Maruz Bırakılmamalı

Yün halıların rengi kolaylıkla solabilir. Bu nedenle kurutma işlemi sırasında direkt olarak güneşe maruz bırakılmamaları gerekir.  Yine temizleme sırasında halıları fırçalamaktan kaçınmalısınız. Aksi halde yıpranmalarına neden olabilirsiniz. Tüm bunların yanında yün halı temizliği için en etkili yöntemin Ankara halı yıkama hizmeti olduğunu unutmamalı ve halılarınızı en az yılda bir kez yıkatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.